Pērn par 22% sarukušas darījumos reģistrētās platības meža un lauksaimniecības zemēm

Pērn juridisko personu darījumos pārdoti 57 588 hektāri zemes, kas, salīdzinot ar 2022. gadu, ir kritums par 22%, liecina nekustamo īpašumu aģentūras “Latio” un portāla “Cenu banka” dati. Kopējā reģistrēto darījumu summa bijusi 254 miljoni EUR. Aktīvākie reģioni darījumos ar mežu platībām un lauksaimniecībā izmantojamām zemēm (LIZ) novēroti valsts austrumos – Latgalē un Vidzemē. Teju trešdaļa darījumu noslēgti Latgalē, savukārt 27% – Vidzemē. Pārējos reģionos, proti, Kurzemē, Zemgalē, kā arī Pierīgā vidēji notikuši 15% darījumu katrā no minētajām teritorijām.

Ņemot vērā lēnāku tirgus tempu darījumos ar mežiem un lauksaimniecības zemēm pērnā gada otrajā pusgadā, samazinājusies ārvalstu investoru aktivitāte. Salīdzinot ar 2022. gadu, pērn ar ārvalstu kapitālu meži un LIZ iegādāti par 44% mazāk. Būtiski uzsvērt, ka investoru interese nav apstājusies; drīzāk tirgū rūpīgāk tiek meklēti izdevīgāki piedāvājumi. Dati liecina, ka ārvalstu investori pērn pārdevuši par 38% vairāk meža īpašumu nekā gadu iepriekš, kas ir 17% no visām 2023. gadā pārdotajām platībām. Jāatzīmē, ka meža īpašumu segmentā tirgus tendences nosaka galvenokārt lielie investori.

Summas ziņā apjomīgākais darījums, pārsniedzot 5 milj. EUR, pērn fiksēts Ogres novadā, uzņēmumam ar Vācijas kapitālu iegādājoties lauksaimniecībā izmantojamu zemi, kā arī krūmājus un mežu ar kopējo platību 754 ha. Otrs lielākais darījums ar “Latio” izsoļu starpniecību noslēgts pērnā gada pavasarī par kopējo darījuma summu 4,06 milj. EUR, pircējam iegādājoties 35 zemes vienības Kurzemē un Zemgalē ar kopējo platību 505 ha. Darījums izcēlās ar meža nozarei retāk raksturīgu gadījumu – īpašumus no uzņēmuma ar Somijas kapitālu iegādājās vietējais meža apsaimniekošanas un mežizstrādes uzņēmums. Savukārt lielākās platības viena darījuma ietvaros visā Latvija teritorijā no kāda cita Latvijas mežizstrādes uzņēmuma iegādājies starptautisks investīciju fonds par kopējo darījuma summu 3,8 miljoni EUR.

Zemāk apkopoti desmit lielākie 2023. gada darījumi ar mežiem un lauksaimniecības zemēm pēc pārdošanas summas:

  1. 754 ha Ogres novadā viena darījuma ietvaros iegādājās uzņēmums ar Vācijas kapitālu no mežsaimniecības uzņēmuma, kas specializējas nekustamo īpašumu pirkšanā un pārdošanā.

Platību sadalījums: LIZ 90%, meži  3%.
Darījuma summa 5 098 024 EUR.

  1. 35 zemes vienības ar kopējo platību 505 ha Kurzemē un Zemgalē iegādājās vietējais Latvijas mežistrādes uzņēmums. Īpašumus galvenokārt veido meža zemes ar kopējo krāju 73 447 m3. Darījums tika organizēts ar “Latio” izsoļu rīka palīdzību, atrodot pircēju starp 10 pretendentiem. Cena par hektāru darījumā sasniedza 8040 EUR, kas ir augstākais rādītājs starp apskatītajiem darījumiem.

Darījuma summa 4 060 000 EUR

      3. 701 ha pārsvarā Vidzemē iegādājās Igaunijā reģistrēts uzņēmums no Latvijas uzņēmuma, kas specializējas nekustamo īpašumu pirkšanā un pārdošanā.
Platību sadalījums: LIZ 11%, meži 85%.
Darījuma summa 3 881 338 EUR.

  1. 909 ha visā Latvijas teritorijā viena darījuma ietvaros iegādājās starptautisks investīciju fonds no mežistrādes uzņēmuma ar Skandināvijas kapitālu.

Platību sadalījums: LIZ 43%, meži 34%.
Darījuma summa – 3 839 120 EUR.

  1. 553 ha Ludzas novadā viena darījuma ietvaros iegādājās Skandināvijas investīciju fonds no Igaunijā reģistrēta uzņēmuma.

Platību sadalījums: LIZ 28%, meži 62%.
Darījuma summa 3 250 000 EUR.

  1. 578 ha galvenokārt Vidzemē (un atsevišķos citos reģionos) viena darījuma ietvaros iegādājās starptautisks investīciju fonds no mežistrādes uzņēmuma ar Skandināvijas kapitālu.

Platību sadalījums: LIZ 78%, meži 14%.
Darījuma summa 2 969 710 EUR.

  1. 608 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes Madonas novadā iegādājās valstij piederoša attīstības finanšu institūcija no lauksaimniecības uzņēmuma ar Vācijas kapitālu.

Darījuma summa 2 797 398 EUR.

  1. 371 ha meža īpašumus vienkopus visā Latvijas teritorijā iegādājās Skandināvijas investīciju fonds no Latvijas uzņēmuma, kas specializējas mežistrādē un nekustamā īpašuma pirkšanā un pārdošanā.

Platību sadalījums: LIZ 13%, meži 76%.
Darījuma summa 1 957 000 EUR.

  1. 337 ha visā Latvijas teritorijā iegādājās Skandināvijas investīciju fonds no Latvijas uzņēmuma, kas specializējas mežistrādē un nekustamā īpašuma pirkšanā, pārdošanā.

Platību sadalījums: LIZ 4%, meži 89%.
Darījuma summa 1 883 100 EUR.

  1. 543 ha meža zemes Krāslavas novadā viena darījuma ietvaros no Igaunijā reģistrēta uzņēmuma iegādājās vietējs mežsaimniecības uzņēmums ar saiknēm Igaunijā.

Darījuma summa 1 750 000 EUR.

“Pārdot vienkopus lielus, ģeogrāfiski sadrumstalotus zemes īpašumus mainīgā tirgus vidē ir laikietilpīgi, juridiski un procesuāli sarežģīti. Neatņemams aspekts ir uzticama īpašuma tirgus vērtības noteikšana, kas veicina investoru pārliecību. Šādi darījumi prasa specifiskas zināšanas par konkrēto nozari, turklāt precīzu īpašuma vērtību nosaka ar īpašu metodoloģiju, kas raksturīga tikai meža un LIZ segmentam. Uzsākot pārdošanas procesu, būtiski ir zināt potenciālos investorus un to intereses. Pērnais gads parādīja, ka meži un lauksaimniecības zemes aizvien ir būtiska Latvijas nekustamā īpašuma tirgus daļa, kura izaugsmi lielākā mērā nekā citos tirgus segmentos nosaka ārvalstu investoru redzējums,” stāsta Jānis Vēbers, “Latio” Mežu pārdošanas nodaļas vadītājs.

*Analīzē izmantoti darījumi ar meža īpašumiem un lauksaimniecības zemēm, kur pircējs ir juridiska persona, kvadrātmetra cena ir <30 tūkst. EUR, zemes gabals atrodas ārpus Rīgas un ir vairāk nekā 1 ha liels. Dati apkopoti par darījumiem, kas tikuši reģistrēti zemesgrāmatā periodā no 01.01.2023. līdz 31.12.2023.

Papildu informācija:

Jānis Vēbers
Latio | Mežu pārdošanas nodaļas vadītājs
E-pasts: janis.vebers@latio.lv
Mob. +371 29437967

You don't have permission to register